جرم خرید و فروش ارز – جرایم ارزی – قاچاق ارز

جرم خرید و فروش ارز

ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تعریف جرم خرید و فروش ارز بیان داشته که هر نوع فعل یا ترک فعلی که تشریفات قانونی مربوطه برای ورود با خروج ارز و کالا را نقض کند قاچاق ارز و کالا تلقی می شود. به عبارت دیگر واردات و صادرات کالا و ارز ضوابط و قواعدی دارد که اگر با فعل یا ترک فعل خود یکی از آن ها را نقض نماید، مرتکب جرم قاچاق کالا و ارز شده است.

در بند “خ” از ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آمده است که ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز، بدون رعایت ضوابط تعیین شده توسط دولت (تشریفات قانونی) و بدون مجوز لازم از بانک مرکزی ایران قاچاق شناخته می شود.

 

آیا انتقال ارز به خارج از کشور جرم است؟

قانون برای خرید ارز و خروج آن از کشور نیز محدودیت خاصی در نظر گرفته است. افراد اجازه انتقال ارز به خارج از کشور را داشته اما باید به سقف در نظر گرفته شده توسط قانون پایبند باشند.

برای انتقال ارز به بهای بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن از کشور، باید به گمرک مراجعه نمود. گمرک با ارائه یک کد رهگیری از فرد می خواهد که به شعب بانک ها مراجعه نموده و در ازای تحویل ارز، رسیدی دریافت نماید. پس از آن، اگر مرکز اطلاعات مالی با درخواست فرد موافقت نماید، صدور حواله وجه، توسط بانک صورت می پذیرد.

 

سقف ورود و خروج ارز

افراد برای انتقال ارز با بهای بیش از ۱۰ هزار یورو و معادل آن، نیازی به اظهارنامه نخواهند داشت. برای خروج ارز از کشور از طریق خطوط هوایی، مقدار ارز باید کمتر از ۵ هزار یورو یا معادل آن باشد. از طریق زمینی نیز، می توان حداکثر تا ۲ هزار یورو یا معادل آن، ارز از کشور خارج کرد.

مشاوره حقوقی

موارد جرم قاچاق ارز

1. قاچاق دلار

2. وارد کردن یا خارج کردن ارز از کشور بدون آن که تشریفات قانونی رعایت شود و یا آن که واردات یا صادرت از مسیرهای غیرمجاز صورت بگیرد.

3. انجام دادن هر عملی در کشور که از لحاظ عرفی معامله ارز محسوب شود، قاچاق ارز تلقی می گردد. (مانند خرید، فروش و حواله ارز از سوی اشخاصی که صرافی، موسسه مالی یا بانک مجاز به شمار نمی روند. لازم به ذکر است معاملاتی که در حدود ضوابط بانک مرکزی از سوی اشخاصی مثل واردکنندگان و صادرکنندگان انجام می گیرد، مشمول این بند نخواهد بود.)

4. معامله‌های فردایی ارز چه توسط صرافی انجام بگیرد یا غیر آن، قاچاق ارز محسوب می‌شود. (معامله فردایی معامله است که تحویل دادن ارز و ریال به فردا یا روزهای آینده موکول گشته اما در هر صورت طرفین معامله قصد تحویل ارز را ندارند و صرفا می خواهند تفاوت قیمت ارز را دریافت کنند.)

5. از دیگر مصادیق این جرم در ایران این است که شخصی به انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور بدون آن که مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی داشته باشد بپردازد. (کارگزار شخصی است که ما به‌التفاوت ارز معامله‌ شده در کشور را دریافت می نماید.)

6. مصداق بعدی در جرم قاچاق ارز، ثبت ‌نکردن معاملات ارزی در سامانه‌ی ارزی و یا ثبت نمودن ناقص یا برخلاف واقع اطلاعات مربوط به معاملات ارزی در این سامانه از سوی صرافی‌ها، بانک‌ها و یا مؤسسات مالی و اعتباری که از بانک مرکزی مجوز دارند، است.

7. ارائه ندادن فاکتور معتبر و یا ارائه‌ی فاکتور برخلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص به مشتری از سوی صرافی‌ها، بانک‌ها و یا مؤسسات مالی و اعتباری که از بانک مرکزی مجوز دارند، نمودنه‌ای دیگر از مصادیق جرم قاچاق ارز در ایران است.

8. عرضه کردن، حمل نمودن و یا نگهداری ارز بدون داشتن فاکتور معتبر و یا بدون داشتن مجوز ورود از سوی اشخاصی به جز صرافی‌ها، بانک‌ها و یا مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی، قاچاق ارز تلقی می شود. ( موارد کمتر از سقف مشخص شده از سوی بانک مرکزی برای ورود ارز از کشور، مشمول این بند نمی شود.)

 

مجازات قاچاق ارز در حقوق ایران

مطابق بند ت اصلاحی ۱۳۹۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کاال و ارز، شخصی که مرتکب قاچاق ارز شده است، عااوه بر ضبط ارز، به جریمه نقدی یک تا دو برابر بهای ریالی ارز ورودی و جریمه نقدی دو تا چهار برابر بهای ارز خروجی محکوم می شود.

 

قاچاق حرفه ای ارز و مجازات آن

مطابق نظریه مشورتی ۳۳۱۶/۹۴/۷ مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ اداره کل حقوقی قوه قضائیه مقرر داشته است که عنوان قاچاقچی حرفه ای ارز به شخصی اطلاق می گردد که بیش از سه مرتبه مرتکب جرم قاچاق شده است و ارزش موضوع جرم باید در هر مرتبه بیش از ده میلیون ریال باشد.

در تشخیص مرتکب قاچاق حرفه ای قانون گذار مفهوم موسع را مد نظر قرار داده است؛ یعنی اعم از اینکه فرد تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج ارز را نقض کرده باشد که جرم قاچاق محض را شامل می شود و یا مرتکب جرایم در حکم قاچاق شده باشد مانند حمل یا نگهداری و فروش یا عرضۀ کاالی قاچاق، پس از سه بار ارتکاب این جرایم قاچاقچی حرفه ای در نظر گرفته می شود.

مجازات فرد در صورت صدق عنوان قاچاقچی حرفه ای، می تواند اعم از حداکثر جزای نقدی، تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و حبس باشد؛ بدین صورت که اگر ارزش کاال و ارز تا یک میلیارد ریال باشد به نود و یک روز تا شش ماه حبس، و اگر ارزش آن بیش از یک میلیارد ریال باشد به بیش از شش ماه تا دو سال حبس محکوم می شود.

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2433 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش