آیا خرید و فروش املاک مسکن ملی مجاز است؟

خرید و فروش املاک مسکن ملی

در گذشته‌، خرید و فروش مسکن ملی (مسکن مهر) امری کاملا غیر قانونی محسوب می‌شد. اما با توجه به تمهیداتی که در این باره اندیشیده است، فروش امتیاز مسکن ملی پرند قانونی اعلام شده است.

اما در هرصورت خرید و فروش این نوع املاک می‌بایست در شرایط خاصی و همچنین زیر نظر افراد متخصص از لحاظ حقوقی انجام شود.

 

تنظیم مبایعه نامه جهت انتقال

یکی از شروط اصلی فروش امتیاز مسکن ملی، تنظیم مبایعه نامه به صورت قانونی می‌باشد. به این نکته توجه کنید که با تنظیم مبایعه نامه، هیچ کدام از طرفین قرارداد نمی‌توانند به تنهایی آن را فسخ کنند.

در این خصوص علاوه بر تنظیم یک مبایعه نامه عادی باید به سازمان عمران یا نهاد های مربوطه مراجعه نمود و آنجا نیز بر اساس ضوابط آن نهاد انتقال ثبت گردد چراکه در صورت استعلام از دادگاه این ملک به نام نفر قبلی شناخته خواهد شد.

 

اقرارنامه و تعهد نامه در دفتر اسناد رسمی

 یکی اقدام مهمی که در جهت محکم کاری انتقال امتیاز مسکن ملی انجام می‌دهند، اخذ اقرارنامه و تعهد نامه در دفتر اسناد رسمی است. در واقع تنظیم اقرارنامه به این معناست که فرد فروشنده(متقاضی اول) حقی را به دیگری واگذار نماید. توجه کنید که این قرارداد می‌بایست در دفتر اسناد رسمی و به صورت کاملا قانونی انجام شود. همچنین تعهد نامه یا اقرارنامه باید توسط هر دو طرف معامله امضا شود.

مشاوره حقوقی

آیا می توان امتیاز مسکن ملی را فروخت؟

بر اساس بخشنامه بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، صادره در 29 اردیبهشت ماه سال جاری (1403)، اعمالی چون، تنظیم اسناد صلح، نقل و انتقال و فروش امتیاز طرح اقدام ملی مسکن، تا زمان تحویل قطعی واحد به متقاضی، ممنوع است و دفاتر اسناد رسمی، باید از اقدامات فوق الذکر در خصوص امتیاز مسکن ملی، خودداری نمایند.

بنابراین، ثبت نام کنندگان مسکن ملی که با ثبت نام آن ها، موافقت شده و واجد شرایط برای دریافت مسکن ملی شناخته شده اند، نمی توانند تا قبل از تحویل قطعی واحد، به صورت وکالتی یا به موجب تنظیم سند عادی و دست نویس یا سند محضری و رسمی، نسبت به خرید و فروش امتیاز مسکن ملی، اقدام کنند.

 شایان ذکر است، با توجه به ممنوعیت خرید و فروش امتیاز مسکن ملی، انجام دهنده این کار، با تبعاتی چون، لغو تمام امتیازات مربوط به ثبت نام مسکن ملی و سایر طرح های حمایتی مسکن، نظیر طرح وام ودیعه، وام مسکن، محرومیت از تحویل گرفتن ملک ثبت نام شده و…، روبرو خواهد شد.

 

شرایط خرید و فروش امتیاز مسکن ملی

با توجه به ممنوعیت خرید و فروش و انتقال امتیاز مسکن ملی، نمی توان هیچ گونه شرایط قانونی و حقوقی ای را برای این فرایند، ذکر کرد و قبول شدگان طرح اقدام ملی مسکن که دارندگان رتبه و امتیاز مسکن ملی هستند، تنها پس از تحویل قطعی واحد، می توانند ملک خود را به موجب عقد صلح، بیع و…، به دیگری، منتقل کنند.

بنابراین، از شرایط واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی، می توان به مواردی چون، اعلام مجاز بودن این امر (واگذاری امتیاز) از سوی دولت و نهاد ذی صلاح یا تحویل قطعی واحد به دارنده رتبه و امتیاز این مسکن ها (شخص ثبت نام کننده در طرح) اشاره کرد.

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2433 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش