چگونگی شکایت از چکی که در سامانه صیاد ثبت نشده است

چگونگی شکایت از چکی که در سامانه صیاد ثبت نشده است

صیاد در واقع سامانه‌ای است که برای صدور یکپارچه چک فعالیت دارد. هدف از ثبت چک‌ در سامانه صیاد‌، نظارت بر تقاضای صدور دسته چک، منع از صدور دسته چک برای افراد فاقد صلاحیت، استعلام و پیگیری وضعیت چک و امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضاء است.

چک‌های جدید و بنفش رنگ که دارای عبارت “کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است” مشمول قانون جدید چک می‌شوند و فرآیند تبادل آن‌ها با چک‌های قدیمی متفاوت است. در این نوع از چک‌ها صادر کننده باید مشخصات چک را هم‌چون تاریخ، مبلغ، علت صدور، هویت دریافت کننده و هویت خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

چک صیاد

اگر چک صادر شده در سامانه صیاد ثبت نشود، گیرنده نباید آن‌را دریافت کند. چرا که چک ثبت نشده در سامانه صیاد قابلیت نقد شوندگی را ندارد و به همین دلیل است که گیرنده چک باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و از اطلاعات درج شده بر روی چک استعلام بگیرد و آن‌ها را از طریق قسمت ثبت چک صیاد، تایید کند. همچنین ظهر نویسی و پشت نویسی چک نیز باید در سامانه صیاد انجام شود.

در واقع هدف از انجام این‌کار جلوگیری از جعل چک و در عین حال پولشویی است. لازم به ذکر است که اگر چک‌های صیاد در سامانه ثبت نشوند، مشمول سازوکارها و الزام‌های مقرر در قانون چک نخواهند شد و به عنوان یک سند مدنی به این منظور که از شخصی طلب دارید، نقش خواهند داشت. همان‌طور که در مطالب مکررا اشاره شده چک ثبت نشده در قانون جدید، بی اعتبار است و مزایای قانونی چک را نخواهد داشت.

انتقال چک در سامانه صیاد

نحوه شکایت از چک ثبت نشده در سامانه صیاد

از چک ثبت نشده  یا مفقودی چک نیز نسبت به چک‌های ثبت شده سخت‌تر خواهد بود و بزرگ‌ترین مزیت چنین چکی این است که دارنده آن می‌تواند چک را تنها به عنوان مدرکی که نشانگر طلب او از فرد دیگری است، نزد خود نگه دارد. از آن‌جایی که صدور چک بدون ثبت در سامانه صیاد از مزایای اسناد تجاری بهره نخواهد برد، اعتباری در حد سند عادی را دارد.

به این منظور که برای شکایت از چنین سندی که به صورت رسمی ثبت نشده است، نیاز به مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی خواهد بود. از این رو بایستی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی شهر خود مراجعه کرده و شکایت خود را در آن‌جا تنظیم و ثبت کنید تا برای رسیدگی به دادگاه عمومی ارسال شود. در عین حال بایستی در نظر داشته باشید که برای رسیدگی به مبالغ کمتر از 20 میلیون تومان، درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده خواهد شد و رسیدگی به مبالغ بیشتر از 20 میلیون تومان در دادگاه عمومی امکان پذیر است.

اگر در این مرحله با وجود در اختیار داشتن سند عادی (چک ثبت نشده) به نتیجه نرسیدید، می‌توانید دادخواهی خود را در رابطه با رای صادر شده اعلام کرده تا پرونده شما مجددا در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد و بتوانید به حق و حقوق خود برسید.

مشاوره حقوقی

مدارک لازم برای شکایت از چک ثبت نشده

در رابطه با نحوه پیگیری جرم ثبت نکردن چک جدید در سامانه صیاد و شکایت از چک ثبت نشده، توضیح دادیم که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، صرفا در صورتی دادخواست خواهان را به دادگاه حقوقی ارجاع می دهند که مدارک لازم، ضمیمه دادخواست باشد. لذا، در ادامه به توضیح مدارک لازم برای شکایت از چک ثبت نشده، می پردازیم.

رسید ثبت نام سامانه ثنا( در صورت نداشتن رسید، با ارائه کد ملی خواهان، ثبت نام وی احراز شده و لذا، نیاز به ارائه رسید نمی باشد)

چک ثبت نشده در سامانه صیاد

مدارک هویتی خواهان(کارت ملی یا شماره ملی افراد حقیقی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی)

هزینه شکایت از چک ثبت نشده

در صورتی که مدارک خواهان، برای شکایت از چک ثبت نشده، کامل باشد، لازم است تا هزینه شکایت نیز پرداخت گردد. مطابق مقررات نحوه پیگیری جرم ثبت نکردن چک جدید، هزینه شکایت از چک ثبت نشده، شامل موارد زیر می باشد:

اولین هزینه شکایت از چک ثبت نشده، هزینه تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده که مهم ترین هزینه این بخش، هزینه ثبت دادخواست است که مبلغی در حدود 40 هزار تومان می باشد. هزینه های دیگری که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، هزینه تایپ دادخواست و ثبت نام ثنا است.

هزینه دیگر شکایت از چک ثبت نشده، هزینه دادرسی بوده که مطابق تعرفه هزینه دادرسی و خدمات قضایی، اگر مبلغ مندرج در چک، تا 20 میلیون تومان باشد، 2.5 درصد و چنانچه، بیش از 20 میلیون تومان باشد، 3.5 درصد مبلغ مندرج در چک، خواهد بود.

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2420 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش