چگونگی مزایده املاک موروثی

مزایده املاک موروثی

 

مزایده املاک موروثی یعنی فروش مال به بالاترین قیمت پیشنهادی. قبل از اجرای مزایده یا حراج، ملک موروثی توسط کارشناس دادگستری ارزیابی می شود. تنها هزینه مزایده ملک موروثی، مبلغ آگهی مزایده ملک موروثی می باشد.

اگر یکی از ورثه تصمیم به خرید ملک موروثی داشته باشد، می تواند با اخذ مجوز از دادگاه به این کار اقدام کند. در نهایت فردی که بیشترین قیمت را برای خرید ملک ارائه کند، برنده مزایده به حساب می آید.

اخذ گواهی انحصار وراثت

آیا ورثه دارای اولویت خرید هستند؟

بنابراین زمانی که ملکی در دادگاه به مزایده گذاشته میشود جهت خرید آن هیچ تفاوتی بین یکی از وراث یا خریداری که شخصی ثالث باشد وجود ندارد و تنها عاملی که باعث ارجحیت آنها در مزایده می شود افزایش قیمت در مزایده است.

دستور فروش ملک مشاع

تعداد نوبت‌های مزایده

اگر در نوبت اول مزایده، ملک به فروش نرسد، ممکن است مزایده در نوبت‌های بعدی برگزار شود که این امر زمان مزایده را افزایش می‌دهد. در صورت عدم توافق وراث برای تقسیم ارث و تصرف ملک توسط یکی از آن‌ها، تخلیه ملک از طریق مراجع قضایی و با حکم دادگاه انجام می‌شود.

نحوه انجام تقسیم ترکه

خرید سهم الارث یکی از وراث

درخصوص نحوه انتقال سهم الارث به یکی از وراث، باید گفت که انتقال ارث، از طریق تنظیم یک قرارداد شفاهی و یا کتبی، امکان پذیر است. به این معنا که، طرفین، می توانند ایجاب و قبول عقد هبه یا عقد صلح را به صورت شفاهی، انجام داده و یا این که توافقات خود در ارتباط با انتقال سهم الارث را بر روی یک سند، مکتوب نموده و بدان پایبند شوند.

در هر حال، اگر انتقال سهم الارث به یکی از وراث، از طریق انعقاد قرارداد کتبی هبه یا صلح نامه انجام شود، طرفین می توانند سند مربوط به آن را به صورت دستنویس، بر روی یک برگه عادی مکتوب نموده و یا اینکه، با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، یک سند رسمی تنظیم نمایند.

 

دادگاه صالح

در صورت اختلاف شدید وراث در تقسیم ارث، دادگاه محل وقوع ملک موروثی برای پرداخت سهم هر یک، ملک را به مزایده می‌گذارد.

دادخواست تقسیم ترکه

نحوه مزایده ملک موروثی

هنگامی که ورثه ها برای تقسیم ارث و رسیدن هر یک به ارثیه دچار اختلاف های شدیدی می شوند برای جلوگیری از این اختلافات می توانند به دادگاه محل وقوع ملک موروثی مراجعه کنند تا دادگاه با مزایده و فروش گذاشتن ملک موروثی از پول به دست آمده سهم هر یک از وراث را پرداخت کند. بنابراین طبق ماده ۱۱۴ قانون اجرای احکام مدنی، فروش اموال موروثی از طریق مزایده صورت می گیرد که زمان اجرای این مزایده از طریق رسانه های عمومی مثل روزنامه ها انتشار پیدا می کند.

افرادی هم که در مزایده شرکت می کنند باید شروط مزایده را داشته باشند و قیمتی که برای خرید ملک ورثه ای می دهند کمتر از نظر کارشناسی شده نباشد، و اگر دیگر وراث بخواهند که در مزایده ملک موروثی شرکت کنند قانون هیچ معنی برای آن ها در نظر نخواهد گرفت بلکه فقط باید به صورت یک شرکت کننده عادی برخورد کنند.

و در اجرای مزایده اختلالی ایجاد نکنند، حال اگر ملک موروثی در مزایده به فروش نرسد برای بار دوم به مزایده گذاشته می شود تا به فروش برسد، در صورتی که در مزایده دوم هم ملک موروثی به فروش نرسد مامور اجرای مزایده مجبور می شود که قیمت فروش ملک ورثه ای را پایین بیاورد در این صورت ملک موروثی به هر میزانی که خریدار پیدا کند به فروش می رسد.

مشاوره حقوقی

عدم تخلیه برخی وراث برای تقسیم ارث

گاه پیش می آید که وراث بعد از مرگ متوفی حاضر به تخلیه ملک موروثی نمی شوند و نسبت به آن ادعای مالکیت دارند. در صورتی که تا تقسیم ارث صورت نگیرد هیچ یک از وراث حق جداگانه ای نسبت به ملک موروثی ندارند. اما در صورت مشاهده شدن این تصرف غیر قانونی دیگر ورثه ها می توانند با مراجعه به مراجع قضایی محل وقوع ملک نسبت به این تصرف اعتراض نمایند تا دادگاه حکم تخلیه وراث متصرف را بدهد.

و بعد از تخلیه وراث می توانند با تقسیم ترکه یا فروش و یا از طریق مزایده ملک موروثی به سهم خود از ارثیه برسند.

 

ورثه هایی که طبق وصیت نامه از ارث محروم هستند

با استناد از مفهوم مخالف ماده 843 قانون مدنی که وصیت تا ثلث ترکه را نافذ می‌داند نظر به این که ارث و بهره‌مند شدن از آن با فوت موروث و وجود وارث تحقق پیدا می‌کند، یعنی ارث به محض فوت فرد ایجاد می‌شود و متوفی قادر به انجام هیچ‌گونه عمل حقوقی نیست.

پس محروم ماندن برخی وراث از ارث باطل است و محمل اجرا ندارد، مگر در مورد یک سوم ترکه که شخص وصیت‌کننده می‌تواند آن را برای برخی ورثه وصیت و وراث دیگر را از آن محروم کند. پس طبیعی است اگر این یک سوم برای عده‌ای خاص از ورثه کنار گذاشته شده باشد کسی نمی‌تواند از اجرای آن جلوگیری کند و بقیه وراث باید دو سوم باقیمانده اموال را میان خود تقسیم کنند. به این ترتیب آن لفظی که گفته می‌شود موروث ورثه خود را از ارث محروم می‌کند و این موضوع را در وصیت ‌نامه‌اش قید کرده است، قابل استناد نیست و قابلیت اجرا ندارد.

 

اگر متوفی هیچ ورثه ای نداشته باشد تقسیم ارث چگونه خواهد بود؟

از آنجا که معمولا شخص متوفی شده دارای خویشاوند و یا اقوام نزدیک می باشد، تقسیم ارث بین طبقات موروث صورت می گیرد که این طبقات به این صورت هست که طبقه اول پدر و مادر و فرزند فرزندان، طبقه دوم اجداد و برادر و خواهر و طبقه سوم عموها و عمه ها و خاله ها و دایی ها و فرزندان آن ها، بدیهی است که در صورت نبودن هر طبقه، ارثیه به طبقه بعدی می رسد ولی در صورت نبود هیچ کدام از طبقات، ملک موروثی و سایر اموال فرد متوفی توسط دولت ضبط می شود.

 

نحوه ی محاسبه مالیات بر ارث

اصولا مالیات بر درآمد و اموال و حقوق مالی اشخاص تعلق می‌گیرد و از آنجا که سهم‌الارث نیز یک نوع مال یا حقوق مالی وراث محسوب می‌شود طبق قانون مالیات‌های مستقیم، بر اساس تعرفه‌های مشخص که تا میزان خاصی نیز معاف از مالیات است مشمول مالیات می‌شود. میزان این مالیات طبق مواد 19 و 20 این قانون از 9 تا 70 درصد محاسبه می‌شود که میزان آن در طبقات سه گانه ارث، متغیر و متفاوت است.

البته میزان این مالیات چون برمبنای ارزش منطقه‌ای محاسبه می‌شود و معافیت‌های مالیاتی نیز در آن اعمال می‌شود، مبلغ آن قابل توجه نیست. در حالی که این مالیات فقط برای اموال دارای سند که سابقه ثبتی دارند، اعمال می‌شود به طوری که اسناد غیر رسمی و اموال منقول و هر گونه مالی که سابقه ثبتی نداشته و نقل و انتقال رسمی نیز درباره آن صورت نمی‌گیرد، مشمول مالیات نمی‌شود.

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2420 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش