چک صیادی چیست؟

چک صیادی چیست؟

 

به سامانه “صدور یک پارچه دسته چک” سامانه صیاد و به انواع چک بانکی که قابلیت ثبت و پیگیری در این سامانه را دارند، چک صیادی گفته می‌شود. مهم‌ترین ویژگی چک صیادی وجود شماره منحصر به فرد برای هر برگه چک و قابلیت استعلام گیری این کد با استفاده از پیامک یا سامانه اینترنتی می‌باشد.

چک صیاد

همه چک‌های صیادی دارای ویژگی ظاهری یکسان می‌باشند و تنها نام و نشانه بانک صادر کننده حساب چک‌ها با یکدیگر متفاوت است. همه چک‌های صیادی به رنگ صورتی و بنفش چاپ شده‌اند و شماره سریال چک در مقابل نور ماورای بنفش تغییر رنگ می‌دهد.

صدور اجراییه چک از طریق دادگاه

عبارت “کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است” در قسمت پایین و سمت چپ چک درج شده است. همچنین گیرنده چک، علاوه بر کد 16 رقمی، با اسکن بارکد درج شده در بالای چک امکان استعلام وضعیت آن را دارد. نشانه سامانه صیاد به صورت نامرئی و قابل رویت زیر نور در زمینه چک و به صورت مرئی در پایین چک درج شده است.

چک صیادی

مزایایی استفاده از چک صیادی

اصلی‌ترین مزیت چک های ثبت شده این می‌باشد که با در نظر داشتن متحدالشکل بودن این قبیل چک ها امکان جعل چک ثبت شده امکان‌پذیر نیست.

 مزیت دیگر چک های ثبت شده، حذف اختیارات شعب بانک‌ها در صدور دسته چک و در حقیقت قطع ارتباط شعب بانک‌ها با مشتریان خود در این حوزه می‌باشد و در نهایت امکان تبانی بین متقاضی با کارمند یا رئیس شعبه، امکان‌پذیر نخواهد بود.

امکان ثبت هر نوع نقل و انتقال چک در سیستم یک‌پارچه بانک مرکزی و همینطور عدم امکان ظهرنویسی و پشت‌نویسی چک‌ها و در نهایت امکان نداشتن صدور چک در وجه حامل، مزیت دیگر چک‌های ثبت در قانون جدید می‌باشد.

در چک های ثبت شده در قانون جدید چک، امکان کسب اطلاع از مقدار اعتبار صادر کننده چک از طریق ذی‌نفع آن در سیستم صیادی فراهم گردیده است.

اخیرا چک های ثبت شده، هم در جامعه و هم در سیستم بانکی دارای اهمیت و اعتبار بسیاری است و این نیز یکی دیگر از مزایای این قسم چک ها به حساب می‌آید.

در حقیقت چکی که صدور آن بدون ثبت در سامانه صیاد صورت گرفته باشد و به قول معروف ثبت نشده باشد، مشمول قانون صدور چک نیست و دارای مزایای اسناد تجاری نمی‌باشد و در اصل چک ثبت نشده، دارای اعتبار اسناد عادی است.

چک های ثبت شده در قانون جدید، قابل مطالبه مستقیم توسط دایره اجرای احکام دادگستری می‌باشند. در حقیقت مطالبه چک ثبت شده، نیازمند رعایت تشریفات گذشته نبوده و بسیار راحت‌تر از چک های ثبت نشده و در مدت زمان کمتری وصول می‌شوند.

 

چگونگی ثبت چک صیادی

برای نقد کردن چک‌های صیادی قبل از هر چیز، چک باید در سامانه صیاد ثبت شود. در قسمت پایین سمت چپ چک‌های صیادی این عبارت را مشاهده می‌کنید: «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است». این عبارت نشان می‌دهد که چک‌های صیادی بدون ثبت در سامانه هیچ ارزشی ندارند و فرد قادر به نقد کردن آن‌ها نخواهد بود.

صادرکننده چک باید هویت گیرنده، مبلغ و تاریخ چک را در سامانه ثبت کند تا فرد قادر به برداشت وجه از بانک باشد. افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به بانک چک‌های صیادی را دریافت کنند. در شرکت‌ها حسابدارها معمولا مسئول رسیدگی به این مسائل هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع حسابداری، خواندن مقاله حسابداری دولتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انتقال چک در سامانه صیاد

ثبت، انتقال و وصول چک صیادی به سه روش امکان پذیر است و صاحبان چک صیادی می‌توانند بسته به انتخاب خود از یکی از سه شیوه استفاده کنند. همچنین گیرنده چک هم در هنگام دریافت چک باید به بررسی صحت اطلاعات چک و تأیید دریافت آن اقدام کند.

ضمانت اجرای عدم ثبت چک در سامانه صیاد

روش‌های ثبت، استعلام و دریافت چک صیادی

1. استفاده از اینترنت بانک: همه بانک‌های صادرکننده چک‌های صیادی، ثبت این چک‌ها را در خدمات اینترنتی خود قرار داده‌اند. برای ثبت چک صیادی با اینترنت بانک، پیش از هر چیز باید خدمات اینترنت بانک خود را فعال کنید. با ورود به سایت بانک موردنظر و سپس رفتن به صفحه سامانه صیاد می‌توانید به ثبت چک صیادی بپردازید.

2. استفاده از اپلیکیش اختصاصی سامانه صیاد (ساد 24): اپلیکیشن ساد ۲۴ توسط سامانه صیاد طراحی شده است و به این سامانه اختصاص دارد. این اپلیکیشن را از وب‌سایت صیاد دانلود و روی گوشی همراه خود نصب کنید. ثبت چک صیادی از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند آپ هم امکان‌پذیر است.

3. استفاده از وب‌سایت سامانه صیاد: به نشانه bmi.ir

 

ثبت چک صیادی با هرکدام از روش‌های بالا به‌آسانی انجام می‌شود. برای این کار به احراز هویت با استفاده از شماره موبایل و شماره ملی دارید. در گام‌های بعدی باید اطلاعات کارت بانکی که چک صیاد را روی آن دریافت کرده‌اید، وارد کنید.

ثبت شناسه ۱۶ رقمی، شماره سریال، مبلغ و تاریخ سررسید در مراحل بعدی باید انجام شود. در نهایت، بعد از وارد کردن کد ملی و نام گیرنده چک، اطلاعات ثبت‌شده به شما نمایش داده خواهد شد که باید آن‌ها را تایید کنید.

انواع نرم‌افزارها حتی یک نرم افزار حسابداری مغازه کوچک چاپ چک را برایتان امکان‌پذیر می‌کند تا با اطمینان بیشتری این روند را طی کنید

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2421 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش