بهترین نوع ضمانت در قرارداد مشارکت در ساخت – قاسم نجفی بابادی

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

این نوع قرارداد که بین سازنده و مالکین منعقد می شود در نوع خود بسیار حساس و قابل تامل است به دلیل بحث شراکت بین سازنده و مالک طرفین باید قبل از هر چیزی از نحوه تنظیم و تعیین قدر السهم خود آگاه و آن را در متن قرارداد مشخص کنند.

تضمین در قرارداد مشارکت در ساخت

تضمین در قراردادهای مشارکت در ساخت شیوه ای بسیار معمول و رایج است ،تضمین مذبور در قرارداد مشارکت درساخت از سازنده ساختمان دریافت می گردد. چرا که امکان دارد متعهدله (کسی که تعهد به نفع وی می باشد) با عدم یا تأخیر و یا نقص در اجرای تعهد از سوی متعهد مواجه شود. برای پیش گیری از این بی عهدی ها شرط جبران خسارت راهگشا می باشد. لکن می بایست جبران خسارت به نحوی باشد که در مدت  زمان کوتاه و حتی بدون طرح دعوا صورت گیرد .جهت رسیدن به این اهداف از متعهد تضمیناتی گرفته می شود.

 

شرط تضمین در قرارداد مشارکت در ساخت

ابتدائاً می بایست بیان داشت که تضمین به معنای وثیقه دادن است. امکان دارد وثیقه به صورت وجه نقد یا اوراق تجاری مثل چک و سفته و یا ضمانت نامه های بانکی باشد. تضمین گاهآ به معنای ضامن و مسئولیت هم بیان شده است.

 

شیوه های گرفتن تضمین از سازنده

یکی از مواد قرارداد مشارکت در ساخت بحث مربوز به تضمین های قرارداد مشارکت در ساخت است. در این ماده برای اجرای تعهدات طرفین شرط و شروط مختلفی می توان پیش بینی کرد. شیوه های مختلفی در نوشتن و تنظیم تضمین برای یکی از طرفین یا هر دوی آنها وجود دارد، که بسته به میزان و وسعت و ارزش پروژه و میزان سهم مالک و سازنده از یکی از این شیوه ها استفاده می شود.

 

انواع ضمانت در قرارداد مشارکت در ساخت

 تضمین حسن انجام کار

برای تضمین حسن انجام کار پیشنهاد می­شود که سهم شریک تا اتمام پروژه در رهن مالک زمین یا بانک باقی بماند. اگر در روند کار تخلفی صورت گرفت مالک زمین می‌تواند از محل آن تضمین و خسارت­هایی را که به وی وارد شده است جبران نماید و  تضمین­ها را به نفع خود وصول کند.

 معمولاً در تضمین قرارداد مشارکت در ساخت این مسئله ذکر می­ شود که از تاریخ گواهی اتمام عملیات اجرایی یا گواهی رفع نقص، زمانی مثلاً یک­سال معین ‌شود. اگر در طول این دوره مشکلی از نظر فنی و استانداردها پیش آمد، متعهد موظف به رفع نواقص می­ باشد. اگر متعهد زیر بار نرفت و نسبت به رفع معایب اقدام نکرد، مالک زمین می‌تواند از محل فروش ۲۰ درصد واحدهای ذخیره شده نسبت به تامین هزینه‌های رفع نقص اقدام نماید. معمولاً در ضمانت برای حسن انجام کار به ضامن اجازه داده شده که برای رفع نقص و تکمیل قرارداد خود اقدام نماید. به این مسئله در ماده ۴۲۷ قانون مدنی اشاره شده است.

 تضمین خسارت تاخیر انجام تعهد

 در ضمانت مشارکت در ساخت در تضمینی که بابت خسارت تاخیر انجام تعهد داده می‌شود، شریک بابت هر روز و هر ماه تأخیر در انجام تعهد خود موظف است مبلغی را به عنوان وجه التزام یا خسارت به مالک زمین بپردازد. مالک زمین از محل این تضامین می‌تواند خسارت­ های وارده به خود را بابت تاخیر در انجام تعهد تامین نماید.

جهت کاهش مشکلات پیش ‌آمده قبل از قراردادهای مشارکت در ساخت باید از اشخاص متخصص و کسانی که از نظر حقوقی در این زمینه تخصص دارند کمک گرفت.

 تضمین سرمایه

تضمین سرمایه معمولاً در قبال مالکیت تدریجی قسمت مشاع عرصه و تعهد سازنده به ساخت و ساز گرفته می‌شود. طبق این تضمین، می­توان معادل ضرر و زیان مالک را تادیه کرد.

مشاوره حقوقی

انواع ضمانت

1.ضمانت نامه بانکی

یکی از انواع ضمانت نامه های ارزشمند در قرارداد مشارکت در ساخت، ضمانت نامه بانکی است ضمانت‌نامه بانکی سندی است که به موجب آن بانک… تکالیف و تعهدات مندرج در قرارداد تنظیمی فی ما بین طرفین قرارداد مشارکت در ساخت را، تا سقف مندرج در ضمانت‌نامه، فی ما بین مالکین و سازندگان، به عهده می گیرد.

در این نوع ضمانت، به صرف اعلام  ذینفع (و لو قبل ازتاریخ  انقضای سررسید و بلادلیل)مبلغ مذکور را در وجه دارنده ضمانت نامه بانکی (دراینجا به مالکین و یا سازندگان-بسته به اینکه چه کسی ضمانت داده باشد)، پرداخت می کند و نیاز نیست بانک تخلف سازندگان را احراز کند، و به صرف تشخیص مالکین وجه آن را به آنها پرداخت می کند.

حال اگر سازنده مدعی است تخلفی صورت نگرفته، برای اثبات ادعای خود باید به محکمه، مراجعه کند

2.ضمانت نامه ملکی و اسنادی

می توانید به منظور ضمانت حسن انجام کار و جلوگیری از خلف وعده سازنده و یا مالک…سند ملکی به عنوان ضمانت، گرفته شود.

   ضمانت در قرارداد مشارکت در ساخت

3.چک یا سفته

ضمانت چک نیز با توجه به قانون جدید چک، تقریبا از اعتبار خوبی برخوردار است و لکن سفته اصلا ضمانت خوبی نیست.

نکته: در متن قرارداد بنویسید ضمانت چک یا سفته، غیر قابل انتقال است.

 

4.ضمانت نامه شخص ثالث

گاهی اشخاصی که ملائت مالی(وضع مالی خوبی دارند) و از اعتبار خوبی برخوردار هستند می توانند، ضمانت انجام تعهد یکی از طرفین قرارداد مشارکت در ساخت را بنمایند که خود این ضمانت به 2 گونه تقسیم می شود:

الف- ضمانت طولی

طرفین قرارداد شرط می کنند، اول متعهد له، علیه متعهد، موضوع تعهد را مطالبه کند و اگر پس از طی تشریفات قانونی، متعهد اصلی به تعهد خود عمل ننمود، متعهد له می تواند به ضامن مراجعه کند.

ب- ضمانت عرضی(ضمانت تضامنی)

ذی نفع اینگونه ضمانت ها، به هر یک از متعهد و یا ضامن که خواست مراجعه کند

5.تضمین حسن انجام کار، بصورت نقدی

گاهی وجهی بابت ضمانت قرارداد، نزد سازنده یا مالک قرار می گیرد

6.ضمانت گرفتن قسمتی از ملک مورد مشارکت

اینگونه ضمانت بدین مفهوم می باشد که سازنده و یا مالک در قرارداد مشارکت در ساخت تعهد می دهند که سازنده و یا مالکین حق فروش قسمتی از ملک را ندارند و چنانچه تخلفی از ناحیه هر یک از طرفین قرارداد صورت گرفت، از محل فروش آن مال، خسارات جبران شود.

 ضمانت در قرارداد مشارکت در ساخت

بهترین نوع ضمانت، کدام است؟

ضمانت وجه نقد -ضمانت نامه بانکی و ضمانت نامه ملکی بهتر از انواع دیگر ضمانت ها هست.

نکته:

اگر قصد انعقاد قرارداد با شرکت را دارید، بهتر است، شرط درج مسئولیت تضامنی شرکت را با سهامداران یا مدیران شرکت، را در قرارداد قید کنید.

و بهتر است در قرارداد قید کنید، تا زمان تکمیل پروژه و تنظیم سند و پایان کار سازنده و یا مالک (بر حسب توافق) حق تصرف حقوقی یا فیزیکی را ندارد و تصرفات او بی اعتبار است.

ضمنا مشخصات کامل ضامن یا ضامنین، به صورت دقیق و کامل باید در قرارداد ذکر شود.

 

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2433 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش