نمونه دادخواست اجرای رای داور – نمونه درخواست اجرای رای داور – قاسم نجفی بابادی

 

اجرای رای داور:

در ابتدا رأی داوری باید به طرفین داوری ابلاغ گردد. به طور معمول و طبق رویه قضایی جاری، داور رأی خود را طی دادخواستی با موضوع ابلاغ رأی داور به دادگاه ارجاع کننده به داوری یا محل اقامت خود تقدیم می دارد و بدین ترتیب رأی داوری از طریق پست قضایی به طرفین داوری ، ابلاغ می گردد.

هر یک از طرفین که نظریه داوری را برخلاف منافع خود درمی یابد مستند به مواد 490 و 493 قانون آئین دادرسی مدنی می تواند حداکثر ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض خود به شعبه ابلاغ کننده رأی داور از طریق تقدیم دادخواست اعلام نماید و تقاضای ابطال آن را مطالبه نماید . باید این نکته را متذکر شد که اعتراض به رأی داور مانع از اجرای رأی داوری نمی باشد مگر آنکه موارد مورد اعتراض آنچنان قوی و مستدل باشد که موجب اقناع قاضی گردد و در غیر اینصورت علیرغم اعتراض به رأی داور ، پرونده وارد مرحله اجرائی می گردد و قاضی شعبه طی دستوری با موضوع اجرای رأی داور پرونده را وارد مرحله اجرایی می نماید.

برای دیدن متن کامل مقاله ابلاغ و اجرای رای داور اینجا کلیک نمایید

 

دادگاه صالح:

به صراحت ماده 5 قانون اجرای احکام مدنی و ماده 29 آیین‌نامه اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، صدور اجرائیه با دادگاه نخستین (بدوی) است؛ حتی اگر حکم از دادگاه تجدیدنظر صادر شده باشد. بنابراین در این خصوص دادگاه نخستین صلاحیت صدور اجرائیه را داراست

 

مدارک لازم:

1- تصوير مصدق قرارداد (اختیاری).

2- تصوير مصدق راي داور (اختیاری)

3- به همراه داشتن كارت ملي جهت احراز هويت و كارت عابر بانك جهت پرداخت هزينه ي دادرسي الزامي است.

*در صورت عدم وجود مدارك اختياري فوق مي توانيد يكي از موارد ذيل را ارائه نماييد.

1- شماره پرونده استنادي. 2-درخواست استعلام. 3- ساير دلايل و مستندات

 

 

نمونه دادخواست

 

در زیر 2 نمونه درخواست اجرای رای داور تحریر گردیده است و هر فرد باتوجه به نوع اختلاف خود باید این درخواست ها را تغییر و در واقع شخصی سازی نماید

 

با توجه به تخصصی بودن امر توصیه می گردد قبل از هر اقدام حقوقی در این زمینه ابتدا از مشاوره رایگان وکلای استیناف گر استفاده نمایید.

 

نمونه درخواست 1

 

برگ دادخواست به دادگاه عمومی

مشخصات طرفين نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خيابان -كوچه –  شماره –پلاك

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وكيل
خواسته وبهاي آن درخواست اجرای رای داور
منضمات دادخواست 1- تصویر مصدق قرارداد ارجاع امر به داور

2- تصویر مصدق ابلاغنامه ابلاغ شده

3- تصویر مصدق راي داور

ریاست محترم دادگاه عمومی….

با سلام احتراماً به استحضار میرساند:

بر اساس مستندات دعوا مقرر گردیده چنانچه در خصوص موضوع قرارداد بین اینجانب و خوانده اختلافی پیش آید مورد اختلاف از طریق داوري حل و فصل گردد . با عنایت به اینکه در خصوص بین طرفین اختلاف نظر وجود داشته و علیرغم صدور راي داور و ابلاغ آن در تاریخ / / 14 متاسفانه خوانده اقدامی در جهت اجرای آن ننموده است .لذا با توجه به اینکه ادامه شرایط فعلی موجب بروز مشکلاتی براي اینجانب گردیده از دادگاه محترم استدعا دارد نسبت به اجراي راي داور اقدام لازم به عمل آید.

محل امضاء

 

 

نمونه درخواست 2

 

برگ دادخواست به دادگاه عمومی

مشخصات طرفين نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خيابان -كوچه –  شماره –پلاك

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وكيل
خواسته درخواست اجرای رای داور
منضمات دادخواست 1- تصویر مصدق قرارداد ارجاع امر به داور

2- تصویر مصدق ابلاغنامه ابلاغ شده

3- تصویر مصدق راي داور

ریاست محترم دادگاه عمومی….

با سلام احتراماً به استحضار میرساند:

1- بر اثر اختلاف حساب پیش آمده فی مابین اینجانب و ……… . احد از سهامداران شرکت ……………… با مذاکره و توافق مقرر گردید …………….. یکی از کارشناسان خبره که شاهد و ناظر عملیات شرکت نیز بودند به عنوان داور مرضی الطرفین به موضوع مورد اختلاف رسیدگی نمایند و نظریه خود را اعلام دارند.

٢- طبق توافقات حاصله طرفین قرارداد داوری حق اعتراض از خود را سلب نمودند که صورت جلسه آن به پیوست تقدیم می گردد.

٣- پس از صدور رأی داوری و گذشت بیش از بیست روز از ابلاغ آن، خوانده محترم از اجرای آن امتناع دارد. ۴- لذا بنا به مراتب فوق و نظر به قانونی بودن رأی مزبور با استناد به ماده ۴۸۸ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب تقاضای صدور دستور اجرای رأی داوری از دادگاه محترم مورد استدعاست.

محل امضاء

 

 

 

باوجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به تفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2185 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش