ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا – قاسم نجفی بابادی

یکی از مهمترین اصولی که در خصوص فرایند دادرسی در دادگاه ها باید انجام شود، اطلاع اشخاص از فرایند دعوا و جزئیات مربوط به آن است. در واقع ابلاغیه و احکام مربوط به آن جزء لاینفک قانون آیین دادرسی بوده فلذا رعایت قواعد آن لازم و ضروری است.

در گذشته، ابلاغ به صورت فیزیکی و بواسطه ابلاغ اوراق قضایی توسط مامور ابلاغ انجام می شد، اما رفته رفته و با توجه به گستردگی فرایند ابلاغ، هزینه های آن، افزایش جمعیت و غیره ، امروزه شیوه ای جدید جایگزین ابلاغ فیزیکی شده است و به همین منظور سامانه ای برای ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی توسط قوه قضاییه به نام سامانه ثنا ایجاد شده است.

به همین دلیل در این مقاله به بررسی اینکه ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا چیست و آثار ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا خواهیم پرداخت .

 

ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا چیست

به موجب ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392، قوه قضاییه موظف شده است تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ کند . به همین منظور، مراجعان نیز برای پیگیری و دریافت اوراق قضایی خود باید به سامانه ای که به این منظور ایجاد شده است مراجعه نمایند.

به همین منظور بایستی سازوکاری طراحی می شد تا این هدف امکانپذیر شود. بر همین اساس، سامانه ای برای ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی به نام سامانه ثنا در سال 1395 در قوه قضاییه تشکیل شد.

بنابراین، در حال حاضر تمامی امور مربوط به ابلاغ اوراق قضایی از طریق سامانه ثنا به عمل می آید. سامانه ثنا سامانه ای الکترونیکی است که بر بستر شبکه قابل دسترس بوده و استفاده از این سامانه برای طرفین دعوا، نماینده قانونی آنها ، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و سایر اشخاص مرتبط، جهت ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی به صورت الکترونیکی است.

بر اساس سامانه مذکور، کلیه ابلاغ های صادره به اشخاص و پیوست های آن از طریق این درگاه به حساب کاربری مخاطب ارسال می شود. مقدمه استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیک، ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیک ( ثنا) می باشد. پیشنهاد می شود که برای مشاهده نحوه ثبت نام در سامانه ثنا و ورود به سامانه ثنا ابلاغ الکترونیکی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

آثار ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا

نکته مهمی که در خصوص سامانه ثنا وجود دارد این است که ابلاغ اوراق قضایی به صورت الکترونیک در این سامانه کافی و معتبر است و هیچ کس نمی تواند به دلیل اینکه ابلاغ بصورت الکترونیک به وی انجام شده است ، از آثار قانونی ابلاغ معاف بشود . مثلا شخص نمی تواند ادعا کند که چون ابلاغ به صورت الکترونیک انجام شده ، از آن اطلاع نیافته است.

این قضیه جایی اهمیت می یابد که بسیاری از مهلت های قانونی برای اعتراض به احکام دادگاه ها، از تاریخ ابلاغ شروع می شود . بنابراین، وصول الکترونیک اوراق قضایی به حساب کاربری شخص در سامانه ابلاغ ، ابلاغ محسوب می شود.

مشاهده اوراق قضایی در سامانه ابلاغ قضایی ثنا، با ثبت زمان و سایر جزئیات آن ذخیره می شود . بنابراین، کلیه آثار ابلاغ واقعی را به بار می آورد. تنها در صورتی می تواند اظهار بی اطلاعی کند که ثابت کند به لحاظ عدم دسترسی یا نقص در سامانه رایانه ای از مفاد آن مطلع نشده است.

 

این پست برگرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2433 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش