ابطال قرارداد مشارکت مدنی – قاسم نجفی بابادی

 

بر اساس تعاریفی که در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ذکر شده، قرارداد مشارکت مدنی عبارت است از:

درآمیختن سهم الشرکه نقدی و یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، به نحو مشاع، به منظور انتفاع و طبق قرارداد.

قرارداد مشارکت در ساخت

 

شاید برای شما نیز قراردادهای مدنی پیچیده به نظر برسند اما باید بگوییم اینگونه نیست. این مشارکت ها همان توافق های ساده هستند که شاید برای شما نیز پیش آمده باشد. قراردادهای مشارکت مدنی از قراردادهای پر کاربرد در فضای کسب و کارند و با ایجاد تسهیلات برای توسعه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی، صادراتی، خدماتی و ساخت و ساز، فضای کسب و کار را رونق می‌دهند. توجه کنید که در این نوع قراردادها تعیین برخی نکات بسیار ضروری است تا طرفین بعداً دچار مشکل و یا ضرر و زیان احتمالی نشوند. بهتر است به طور دقیق موضوع قرارداد مشخص شده و آورده‌ هر یک از دو طرف به تفصیل در قرارداد ذکر شود.

موارد قانونی فسخ قرارداد

ابطال قرارداد مشارکت مدنی

فسخ در لغت به معنای نقض است و در مورد قراردادها به معنای انحلال ارادی و ابطال عقود تلقی می‌شود.

در واقـع فسخ یعنی پایان دادن به یک قرارداد که این دعاوی می‌تواند یا از طرف یکی از مشارکت کننده‌ها یا توسط وکالت فرد سوم انجام گیرد.

نمونه دادخواست ابطال قرارداد مشارکت

نکات مهم فسخ قرارداد

فسخ قرارداد بدون وجود دلیل قانونی از سوی هیچ کدام از طرفین ممکن نیست و هر کدام که بخواهند این کار را انجام دهند، باید خسارت فسخ را پرداخت کنند.

تحت هیچ شرایطی افراد نمی‌توانند به صورت یک طرفه معامله را فسخ کنند و فسخ در صورتی امکان دارد که این حق برای شخص در قرارداد ذکر شده باشد.

روش‌های فسخ قرارداد

توافق طرفین

در هنگام بسته شدن قرارداد هر کدام از طرفین یا شخص ثالث می‌توانند برای فسخ قرارداد زمان معینی تعیین کرده، مدت آن را به صورت دقیق در متن قرارداد ثبت کنند، در این حالت تا زمان مقرر هر کدام از طرفین می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.

حکم مستقیم قانون

قانون در مواردی برای جلوگیری از ضرری که به طور ناخواسته از قرارداد متوجه یکی از دو طرف معامله است، به طور مستقیم به او حق می‌دهد که بتواند با فسخ قرارداد از ضرر مذکور جلوگیری کند.

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

در صورت عدم ذکر حق فسخ در قرارداد مشارکت چه باید کرد؟

در صورتی حق فسخ در قرارداد مشارکت در ساخت قید نشده باشد فقط میتوانید الزام طرف مقابل را به ایفای تعهد خواست و برای مطالبه خسارت اقدام کرد.

 

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2433 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش