نحوه مطالبه باقیمانده قرارداد بازیکنان فوتبال ازباشگاه ورزشی – قاسم نجفی بابادی

نحوه مطالبه باقیمانده قرارداد بازیکنان فوتبال ازباشگاه ورزشی

یکی از داغ ترین مسائل بین باشگاه های ورزشی و بازکنان که با واکنش های متفاوت متعددی بین مردم و خبرنگاران می شود، قرارداد منعقده و میزان مبلغ آن بوده است که البته در انتهای مدت قرارداد باعث ایجاد اختلاف اساسی بین بازیکن و باشگاه می باشد و حتی می توان گفت موضوع بدهی باشگاه ها به بازیکنان و مربیان یکی از دغدغه های اصلی فدراسیون فوتبال وسازمان لیگ بوده است.

در این بین وقتی بازیکنان و مربیان به این نتیجه می رسند که با مذاکره نمی توانند پولی از باشگاه دریافت کنند یا از مبلغ باقی مانده صرف نظر می نمایند یا دست به دامن فدراسیون می شوند

 

ابتدائاً قابل ذکر است نگارنده در این مقاله قصد ایجاد تقابل و مخاصمه بین اعضای تیم با مدیران باشگاه را ندارد بلکه بر اساس حجم پرونده هایی از این دست و تقاضای مخاطبین تنظیم گردید است

 

ارکان قضایی فدراسیون فوتبال

ساختار قضایی فدراسیون فوتبال به شرح ذیل است:

الف) کمیته انضباطی فدراسیون

ب) کمیته استیناف

 

طرح شکایت در فدراسیون فوتبال

این کمیته یکی از ارکان قضائی فدراسیون محسوب می شود که می تواند بر اساس مفاد اساسنامه فدراسیون و آئین نامه انضباطی محرومیت هایی را برای باشگاهها، آژانس ها، بازیکنان، مربیان و مسئولین باشگاه ها در نظر بگیرد.

کمیته انضباطی همچنین در رابطه با نقض کلیه مقررات و نیز تخلفات صورت گرفته و نیز اختلافات ناشی از عدم ایفای تعهدات مالی و قراردادی در صورت ارجاع و یا تا هنگامی که رسیدگی به اختلافات مذکور در اختیار کمیته تعیین وضعیت و یا هیأت منصفه قرار نگرفته است، دارای صلاحیت است

 

سرپرست کمیته انضباطی آقای ابوالفضل حسن‌زاده محمدی می باشد که طی حکمی توسط مهدی تاج رئیس وقت فدراسیون فوتبال تعیین گردید.

براین اساس هربازیکن یا مربی فوتبال که در خصوص مطالبات مالی خود ادعایی دارد می تواند به کمیته انضباطی مراجعه و با طرح شکایت، تقاضای رسیدگی نماید.

 

کمیته های انضباطی و حسب مورد استیناف هم در اکثر موارد  به نفع بازیکنان و مربیان حکم می هند اما باشگاه ها نیز چه از روی اجبزی و چه از روی واقعیت اعلام می نمایند که پولی ندارند تا به طلبکاران پرداخت کنند.

درواقع می توان گفت هرچند حکم کمیته انضباطی یا استیناف نشان از طلب بازیکن یا مربی دارد اما عملاً برای باشگاهها الزام آور نیست و فدراسیون هم نمی تواتند از اهرم فشار خود مبنی بر تعلیق تیم ها به خاطر جلوگیری از برگزاری رقابتهای فوتبال، استفاده کند.

اما در نهایت باشگاهها با دادن تعهدنامه های بی سر و ته دوباره به جدول مسابقات باز می گشتند. چند باری هم این موضوع برای چند باشگاه لیگ دسته دوم و سوم اجرا شد اما هیچ وقت برای باشگاههای لیگ برتری این اتفاق نیفتاده است.

 

 

دریافت مطالبات از طریق دادگاه

با توجه به اساسنامه فدراسیون فوتبال که اجازه دخالت به هیچ نهادی را به جز در موارد خاص نمی دهد، در بحث بدهی باشگاهها به بازیکنان و مربیان، تا کنون قوه قضاییه وارد نشده بود اما برای اولین بار قوه قضاییه در این ماجرا وارد شده و اخیرا  یک حکم درباره شکایت یک بازیکن از باشگاهی بزرگ و معروف صادر کرده است. به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد، فعلا اجازه انتشار نام دقیق بازیکن و باشگاه را نداریم اما به نظر می رسد این حکم که بر اساس حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال صادر شده می تواند منجر به یک تحول بزرگ در حقوق ورزشی و فوتبالی کشور شود.

 

رای شعبه ۸۷ دادگاه عمومی حقوقی تهران

رای شعبه ۸۷ دادگاه عمومی حقوقی تهران، که دال بر محکومیت یک باشگاه ورزشی بزرگ است به استناد رای قطعی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال صادر شده است. قاضی پرونده، البته در بخشی از حکم شکایت بازیکن مورد نظر را هم از باشگاه رد کرده است. بازیکن و وکیلش به استناد قرارداد داخلی از دادگاه صدور حکم به پرداخت مبلغ بیشتری را درخواست کرده بودند که دادگاه به استناد اینکه کمیته انضباطی آن را نپذیرفته و حکم نداده ؛ رد کرد و فقط همان مبلغی را پذیرفت که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در موردش حکم صادر کرده بود.

 

درواقع باید یک دادخواست مبنی بر مطالبه وجه به میزان طلب به طرفیت باشگاه طرف قرارداد در دادگاه محل اقامت باشگاه طرح نمود و دادگاه حقوقی با استناد به رای کمیته انضباطی و سایر اوراق و محتویات پرونده حکم به محکومیت باشگاه صادر می‌نماید که در آن صورت اگر باشگاه طلب بازیکن را ندهد، دادگاه می‌تواند برای توقیف اموال باشگاه اجراییه صادر کند و اموال به نفع خواهان (بازیکن) توقیف خواهد شد.

 

در هر حال با مطالعه اسناد به نظر می رسد که این حکم گره گشای صدها حکم قطعی اجرا نشده کمیته های انضباطی و استیناف فوتبال ایران است. دادگاه هم باشگاه را محکوم کرده که مطالبات بازیکن را بپردازد. دکتر رفیعی در پایان می گوید:« این حکم موجب تقویت رکن قضایی فدراسیون فوتبال خواهد بود و در همه جای دنیا دادگاهها چنین احکامی می دهند و البته از نظر اجرایی هم قدرت بیشتری نسبت به کمیته های انضباطی و استیناف فدراسیون فوتبال دارند. در واقع در سالهای گذشته مشخص شده که فدراسیون فوتبال و کمیته های انضباطی و استیناف قدرت اجرایی برای گرفتن حق و حقوق بازیکنان و مربیان ندارند.

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2165 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات پرفروش