با پیش بینی وجه التزام، اجرایی شدن قرارداد خود را تضمین کنید! – قاسم نجفی بابادی

این مقاله برگرفته از سایت اموزش همگانی حقوق می باشد

 

 

هنگامی که دو نفر قراردادی تنظیم می‌کنند، می‌توانند در زمان تنظیم قرارداد مبلغ یا وجهی را تعیین کنند تا در صورت عدم اجرای تعهدات قراردادی یا تأخیر در اجرای آن‌ها، شخصی که تخلف یا تأخیر داشته است، آن را بپردازد. به این مبلغ یا وجه که اجرایی شدن قرارداد را تضمین می‌کند، وجه‌التزام گفته می‌شود.

فرض کنید خانه‌ای را از شخصی خریده‌اید و قرار بر این شده است که فروشنده در تاریخ معینی برای تنظیم سند در دفترخانه حاضر شود. روز موعود فرامی‌رسد و شما رأس ساعت مقرر در آن دفترخانه حاضر می‌شوید اما با گذشت چندین ساعت خبری از فروشنده نمی‌شود! روشن است که این موضوع باعث ناراحتی‌تان می‌شود و با او تماس می‌گیرید تا علت را جویا شوید. اگر هم صحبت کردن با او فایده‌ای نداشته باشد و او این بدعهدی را چندین بار تکرار کند، امکان دارد که بخواهید به دادگاه مراجعه کنید و از طریق قانون او را به انجام تعهد قراردادی خود ملزم کنید. اگر چنین تصمیمی داشته باشید، قانون از شما برای ملزم کردن او حمایت خواهد کرد اما نکته‌ی جالب این‌جاست که شما می‌توانید از قبل با استفاده از یک روش اجرایی شدن قرارداد را تضمین کنید. این روش، پیش‌بینی وجه‌التزام در قرارداد است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا توضیح دهیم که وجه‌التزام به چه معنا است و چه آثاری دارد.

وجه‌التزام به چه معنا است؟

هنگامی که قراردادی میان دو نفر تنظیم می‌شود، طرفین قرارداد در زمان تنظیم قرارداد می‌توانند مبلغ یا وجهی را تعیین کنند تا در صورت عدم اجرای تعهدات قراردادی یا تأخیر در اجرای آن‌ها، شخصی که تخلف یا تأخیر داشته است، آن را بپردازد. به این مبلغ یا وجه، وجه التزام گفته می‌شود. در واقع وجه التزام وجهی است که موجب التزام طرفین قرارداد به اجرای تعهدات قراردادی می‌شود. بر همین اساس است که می‌توان گفت تعیین وجه التزام در قرارداد یکی از راه‌هایی است که اجرایی شدن قرارداد را تضمین می‌کند. به عنوان نمونه در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۷ قرارداد خرید و فروش خانه‌ای بین دو نفر تنظیم می‌شود. خریدار در همان زمان تنظیم قرارداد قیمت و بهای خانه را می‌پردازد اما چون امکان تنظیم قرارداد ندارند، قید می‌کنند که فروشنده باید در تاریخ ۳۰ تیر ۹۷(یعنی یک ماه بعد از تنظیم قرارداد) در دفترخانه شماره ۳۲۰ برای تنظیم سند حاضر شود و اگر این تعهد را انجام ندهد، به میزان تخلف خود باید روزانه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان بپردازد. یعنی اگر فروشنده ۱۰ روز با تأخیر برای تنظیم سند در دفترخانه حاضر شود، ملزم است به ازای هر روز ۱۰۰ هزار تومان به خریدار بپردازد. به این مبلغ که از قبل تعیین شده است، وجه التزام گفته می‌شود. در این صورت، خریدار می‌تواند با مراجعه به دادگاه و اثبات این که قراردادی میان او و فروشنده تنظیم شده است، هم تعهد او را به تنظیم سند بخواهد(از طریق ارائه‌ی دادخواست الزام به تنظیم سند) و هم می‌تواند از دادگاه بخواهد که براساس قرارداد، فروشنده را به پرداخت وجه التزام محکوم کند.

 

 

وجه‌التزام

برای دریافت وجه‌التزام نیازی به اثبات ورود خسارت نیست!

وجه التزام نوعی خسارت قراردادی است؛ یعنی وقتی طرفین در یک قرارداد وجه التزام تعیین می‌کنند در واقع می‌خواهند میزان خسارتی را که در صورت عدم اجرای تعهد قراردادی یا تأخیر در اجرای آن به وجود می‌آید، از پیش تعیین کنند. در این حالت اگر شخصی که متعهد است به تعهد خود عمل نکند یا با تأخیر آن را انجام دهد، طرف دیگر می‌تواند به راحتی وجه التزام را از او دریافت کند؛ بدون این‌که ملزم باشد که اثبات کند در اثر عدم انجام این تعهد قراردادی خسارتی به او وارد شده است. در این صورت دادگاه بعد از این‌که تشخیص داد که اولاً تعهد قراردادی در کار بوده و ثانیاً متعهد به آن عمل نکرده یا در اجرای آن تأخیر داشته است، باید متخلف را به همان میزان وجه‌التزامی که در قرارداد پیش‌بینی شده است، محکوم کند.

برای این‌که بتوانید وجه‌التزام را دریافت کنید، باید ابتدا خودتان به تمامی تعهدات خود عمل کرده باشید!

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در یک قرارداد اگر یکی از طرفین از اجرای تعهدات خود تخلف کند، طرف مقابل او در صورتی می‌تواند وجه‌التزام پیش‌بینی شده در قرارداد را مطالبه کند که خودش به تمامی تعهدات خود عمل کرده باشد. در همین مثال بالا اگر فروشنده در ۳۰ تیر ۹۷ در دفترخانه برای تنظیم سند حاضر نشود، خریدار در صورتی می‌تواند وجه‌التزام را از او مطالبه کند که خودش در این تاریخ در دفترخانه حاضر شده باشد. بنابراین اگر خودش در این تاریخ در دفترخانه حاضر نشود، روشن است که نمی‌تواند ادعایی در مورد وجه‌التزام مطرح کند.

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2165 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !