وکیل متخصص دعاوی ملکی در سراسر ایران – قاسم نجفی بابادی

دعاوی ملکی – Property attorney – وکیل ملکی

 

دعاوی ملکی مجموعه ای از دعاوی است که مربوط به اموال غیرمنقول ازجمله املاک و مستغلات می باشد و در برگیرنده هر دو جنبه کیفری و حقوق آن می باشد و دارای موضوعات بسیار متنوعی می باشد

در کشور ما اراضی و املاک با توجه به نوع زمین و ملک و همچنین نوع کاربری آن دارای نظام های حقوقی متفاوتی می باشند. با توجه به رشد روز افزون جمعیت و توسعه اجتماعی توجه جدی به حقوق اراضی و املاک، هر روز ضروری تر از قبل می گردد. قوانین و مقررات تصویب شده در طول سالیان متمادی نشانگر تلاش برای دستیابی به این مهم می باشد. با توجه به تنوع و کثرت قوانین مربوط به املاک در کشور ما از قانون مدنی گرفته تا قانون ثبت اسناد و املاک و … و همچنین وجود رویه قضائی خاص و در برخی مواقع متناقض و مبهم، دارا بودن تخصص و اشراف و تبحر در طرح، تعقیب و پاسخگویی به دعاوی ملکی مشهود می باشد.

لذا وجود یک وکیل خوب و متخصص در زمینه دعاوی ملکی با میزان تجربه بالا در زمینه امور مرتبط به املاک، باعث می شود تا مالک یا ذیحق بتواند با درصد موفقیت بالاتری در تمامی دعاوی وارد شود.

کلینیک حقوقی وکلای استیناف گر با بهره گیری از وکلای با تجربه و متخصص می تواند در این راه شما را یاری نماید و با ارائه مشاوره های تخصصی رایگان از تضییع حق شما جلوگیری شود.

از جمله حقوق مربوط به ملک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

الزام به تنظیم سند رسمی

مرحله آخر فروش و انتقال رسمی یک ملک یا خودرو، حضور طرفین در دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی می باشد که معمولا فروشندگان به دلایل مختلف از انجام آن خودداری می کنند در این صورت خریدار با مراجعه به مراجع قضایی فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی ملک یا تنظیم سند رسمی خودرو می کند.

 

سرقفلی

سرقفلی به زبان ساده به این معناست که صاحب ملک در ابتدای مدت اجاره مبلغی را علاوه بر ودیعه (پول پیش) از مستاجر می گیرد که به آن مبلغ، سرقفلی گویند.

 

خلع ید و تخلیه

دعوای خلع ید   زمانی مطرح می شود که شخصی بدون هیچگونه قراردادی با مالک و به طور غیرقانونی در ملک وی تصرف می کند. اما دعوی تخلیه زمانی رخ می دهد که فردی مثل مستاجر باوجود اتمام قرارداد اما از تخلیه خودداری می نماید.

 

دستورتخلیه

اگر پس از پایان قرارداد اجاره مستاجر بدون تمدید این قرارداد از تخلیه ی ملک مورد نظر خودداری کند صاحب خانه این حق را دارد که برای گرفتن دستور تخلیه در صورتی که ملک منزل مسکونی باشد به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک و در صورتی که ملک تجاری باشد به دادگاه عمومی محل وقوع ملک رجوع کند.

 

اجرت المثل ایام تصرف

اجرت المثل به معنی مبلغی است که در صورت نبود توافق یا قراردادی بین طرفین مطرح می شود. اگر توافق یا قراردادی بین طرفین باشد که در آن مبلغ ذکر شده است به آن مبلغ اجرت المسمی گویند و دیگر نیازی به اجرت المثل نیست.

 

الزام به تحویل مورد معامله (مبیع)

معمولا ضمن قرارداد فروش، زمانی برای تحویل مورد معامله به خریدار مشخص می شود اگر فروشنده از تحویل مورد معامله در زمان مقرر خودداری کند. خریدار می تواند با مراجعه به مراجع قضایی الزام فروشنده به تحویل مورد معامله را بخواهد.

 

الزام به اخذ پایان کار

گواهی پایان کار سندی است که به تقاضای سازنده ساختمان پس از پایان عملیات ساختمانی توسط شهرداری محل وقوع ملک صادر می شود و کاربری ملک را مشخص میکند.

 

الزام به انجام تعهد

ممکن است ضمن قرارداد، دو طرف عقد متعهد به انجام اموری شوند که به آن ها تعهدات قراردادی گویند. اگر به این تعهدات که معمولا به نفع یکی از طرفین ایجاد می شود عمل نشود، شخص ذینفع از طریق مراجع قضایی می تواند انجام تعهدات را مطالبه کند.

 

فروش ملک مشاعی

هر یک از شرکا ملک مشاع میتواند به فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک یا شرکا دیگر، فقط به میزان سهم خود اقدام کند.

 

دستور فروش ملک مشاع

ملکی که دارای چند مالک باشد که مشاعاً مالک هستند هرزمان که یک از مالکین این نوع اموال در یک مقطع زمانی در صدد فک و جداسازی آن بر می آیند می توانند از این راه استفاده کنند.

 

تخلیه املاک مشاعی

تصرف در ملک مشاع باید با اذن تمام شرکا باشد پس اگر شخصی از شرکا یا شخص ثالث بدون اذن، ملک مشاع را تصرف کند هر یک از شرکا می تواند علیه متصرف یا متصرفان دعوای خلع ید مطرح کند.

 

وقف

وقف در قانون مدنی یعنی مال حبس و منافع آن تسبیل شود، به بیان ساده تر یعنی مالک مال را از ملکیت خود خارج می کند تا منافع آن صرف امور خیر شود.

 

متداول ترین دعاوی ملکی کیفری

 

جعل سند املاک

جعل طبق قانون به معنی ساختن سند یا نوشته یا ساختن مهر و و امضای اشخاص یا خراشیدن، محو کردن یا اضافه کردن نوشته یا تاریخ به سند است به منظور انجام تقلب.

 

کلاهبرداری در فروش و اجاره املاک

کلاهبرداری به معنی بردن مال دیگری با استفاده از وسایل متقلبانه است.

 

ممانعت از حق

جرم ممانعت از حق زمانی مطرح می شود که شخصی مانع استفاده مالک از ملک خود شود.

 

رفع تصرف عدوانی

تصرف عدوانی به معنی به زور تصرف کردن ملک در اختیار دیگری است.

 

رفع مزاحمت

دعوی مزاحمت عبارت است از دعوائی که به موجب آن، متصرف مال غیرمنقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می نماید که نسبت به تصرفات او مزاحم است، بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد(ماده 160قانون آئین دادرسی مدنی)

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

قاسم نجفی بابادی

2150 مطلب منتشر شده